Afryka 2020

Po długich oczekiwaniach na zniesienie ograniczeń pandemii, po licznych zmianach biletów, po kilku lekcjach suahili i wielu spokaniach w jezyku angielskim… PRZYJECHALI DO KENII!

5 osób dołączyło do Ewy, która w Afryce wyczekiwała na nich już od kilku miesięcy. Ksiądz Jarek z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, Magda  z diecezji radomskiej, Julka z diakonii misyjnej z Warszawy, Jadzia z Domowego Kościoła diecezji sandomierskiej i Bartek wytrwali w przekonaniu o chęci misji i już działają.

Rekolekcje w West Pokot

4 animatorów  wraz z lokalnymi oazowiczami właśnie prowadzi rekolekcje ewangelizacyjne w rejonie West Pokot na granicy Kenii z Ugandą. Wśród współprowadzącyh rekolekcje są oazowicze po I, II i III stopniu ONŻ. 4 osoby to oazowicze dokładnie z tych parafii, w których odbywają się rekolekcje. Ekipa podzieliła się na dwie grupy. Jedna z nich właśnie skończyła rekolekcje dla katechistów z parafii Amakuriat, gdzie byliśmy już w zeszłym roku. Katechiści, to osoby pomagające w duszpasterstwie w kilkudziesięciu kaplicach dojazdowych parafii. Ekipa w parafii Świętego Krzyża w Kachelibie powoli kończy rekolekcje dla młodzieży. 90 osób z różnych wiosek w okolicy tak się zaangażowało, że proboszcz postanowił przedłużyć rekolekcje o 2 dni!

Rekolekcje ewangelizacyjne są silnym doświadczeniem spotkania Jezusa Chrystusa, odkrycia swojej grzeszności, ale i mocy wyzwolenia z grzechu, i władzy idoli. Młodzi codziennie podkreślają jak ważne jest dla nich to, że mogą uczestniczyć w Mszy Świetej i to takiej radosnej. W niektórych z wiosek kapłan pojawia się najwyżej raz na miesiąc. Do tego pandemia jeszcze bardziej utrudniła dostęp do sakramentów. Uczestnicy bardzo żywo reagowali podczas spotkania o Krucjacie Wyzwolenia Człowieka. Ich historie o członkach rodziny, sąsiadach czy nawet szkolnych kolegach uwikłanych w nałogi umacniają nas w przekonaniu że i tutaj dzieło abstynencji i modlitwy jest bardzo potrzebne.

Lokalna kultura ma także bardzo mocny wpływ na moralne życie tutejszej ludności. Nawet osoby zaangażowane w życie Kościoła żyją w związkach niesakramentalnych, dozwalają na obrzezanie czy wczesne śluby dziewczynek. Podczas sesji Q&A pojawiło się też dużo pytań o relacje damsko-męskie. W poruszaniu takich tematów ważne jest rozeznanie lokalnych duszpasterzy, z którego stale korzystamy. Dla młodzieży zorganizowano nawet spotkanie z tutejszą rodziną działającą na rzecz poprawy warunków życia i chrześcijańskiej dojrzałości.
Polscy oazowicze muszą także mierzyć się z barierą jezykową. Wielu spośród katechistów nie mówi w jezyku angielskim. A tutejszy język pokot brzmi obco i skomplikowanie nawet dla Kenijczyków z innych regionów!

Co jeszcze przed nimi?

Kolejny tydzień to rekolekcje dla młodzieży w Amakuriat oraz dla katechistów w Kachelibie. Czas głoszenia i świadectwa życiem. Czas uczenia się nowych rzeczy o lokalnej kulturze i problemach.

Jak możecie pomóc?

Modlitwą, postem i jałmużną.

Wiecej informacji: https://wspieram.oaza.pl/campaigns/krok-do-jezusa/

SHALOM HOME

Dzieci w szkole-sierocińcu SHALOM zawsze cieszą się z odwiedzin gości. Kilkudniowa obecność animatorek i księdza obfitowała w uśmiechy, uściski, zabawy. Na cały miesiąc zostali z nimi Bartek i Jadzia. Bartek pomaga w budynku sypialnym dla chłopców, a także w wolnym czasie organizuje zabawy dla wszystkich. Jadzia pomaga przy najmłodszych pociechach domu SHALOM. „Polska Babia” jak nazywają ją dzieci, towarzyszy im przy posiłkach, czasie na naukę i zabawę.

Dom SHALOM i inne działania charytatywne można wspomóc na: https://zrzutka.pl/m2dg9e.