Od kilku lat na Zielonej Wyspie rozwija się bardzo intensywnie Domowy Kościół. Jego członkowie zapragnęli także formacji dla swoich dzieci. Z inicjatywy o. Bartłomieja Parysa, zaprzyjaźnionego z nami werbisty, który posługuje w Irlandii w Domowym Kościele rozpoczęliśmy jako diakonia misyjna poszukiwania animatorów Ruchu, którzy chcieliby poświęcić co najmniej rok swojego życia, aby wyjechać do Irlandii, by tam pomóc w przeszczepianiu idei oaz dziecięcych, młodzieżowych i dla dorosłych.

Od czego wszystko się zaczęło, co się obecnie dzieje i do jakiej posługi zapraszamy? Oddajemy głos ojcu Bartkowi: 

„W roku 2017 pojawił się pomysł, (bardzo spontanicznie w czasie przerwy obiadowej tzw. ORARu) aby zaprosić do Irlandii misjonarzy z Diakonii Misyjnej do pomocy w zakładaniu i formowaniu wspólnot dzieci i młodzieży w charyzmacie Światło-Życie. Wezwanie to dane mi było ogłosić na Oazie Modlitwy DMisu w Krakowie w listopadzie 2017. Pierwszą która zgłosiła się była Kasia Herman. Wezwanie zostało ponowione w lutym na KO przez Przemka Wieczorka i zaowocowało ono kolejnymi dwoma osobami z diecezji rzeszowskiej Weroniką Sarną oraz Giovanną Jakimowicz. W roku formacyjnym 2018/19 miała być z nami jeszcze jedna animatorka, jednak zewnętrzne okoliczności uniemożliwiły jej to.

Giovanna i Weronika rozpoczęły swoją posługę w Cork, gdzie istnieje silna wspólnota Ruchu skupiona wokół polskiego duszpasterstwa, zaowocowało to bujnym rozwojem grup dziecięcych i młodzieżowych. Rejon dubliński mając swoją specyfikę musiał dłużej czekać ale Kasia obecnie animuje jedną wspólnotę dziecięcą, jedną młodzieżową i jedną wspólnotę dorosłych Ruchu. Rejonowi Cork udało się na jesieni ubiegłego roku zorganizować pierwszą w historii Oazę Ewangelizacji dla dzieci i młodzieży.

Perspektywy rozwoju Ruchu tutaj są myślę spore ale wymaga to pracy długodystansowej, raczej nie da się niczego trwałego osiągnąć w krótkim czasie. Jeśli chodzi o rozwój Domowego Kościoła, to będąc on suwerennym organizmemi znajdując się pod opieką pary łącznikowej reprezentującą Parę Krajową DK, rozwija się wg swojej formy i nie potrzebuje pomocy z zewnątrz. Natomiast jeśli chodzi o towarzyszenie na duchowej drodze formacyjnej dzieciom Polonii to tutaj Ruch wciąż nie ma ku temu własnych możliwości. Stąd jest kierowany przez nas stały apel o animatorów z Polski. Przestrzeń posługi dotyczy polskojęzycznego świata  póki co, ale nie wykluczone, że w niedalekiej przyszłości w związku z rozwojem anglojęzycznego Domestic Church, który już się dokonuje na naszych oczach, będziemy mogli zaoferować doświadczenie oazowe w pierwszej kolejności właśnie dzieciom tych formujących się kręgach anglojęzycznych.

Do Irlandii nie można przyjechać w ramach wolontariatu. Animatorów którzy byliby zainteresowani Irlandią zapraszamy aby przybyli i dzielili z nami los, także pracując na własne utrzymanie a zarazem służyli swoimi charyzmatami w budowaniu wspólnot Ruchu. My wszyscy tak działamy tu na jego rzecz, każdy z nas ma swoje odpowiedzialności a osoby świeckie życie zawodowe i rodzinne. Fakt że charyzmat się rozwija wynika z tego, że każdy ofiaruje się na jego rzecz.

Gdyby ktoś chciał poświęcić jeden rok życia (wrzesień – czerwiec) na takie doświadczenie, to byłaby taka możliwość w rejonie Cork. Natomiast do Rejonu Dublin potrzebujemy osoby, które byłyby gotowe na wypłynięcie na głębsze wody i przyleciały tu na co najmniej dwa lata, żyjąc tutaj a zarazem służąc wspólnocie (będąc oczywiście zarazem jej częścią: dzieląc nasze radości, troski, chwile świętowania itp.). Jestem przekonany, że Duch Święty ma bardzo poważne plany wobec charyzmatu na wyspie i że Ojciec Franciszek już z przestrzeni nieba pomaga nam zrealizować to co pragnął kiedy tu był i miał kontakt z Irlandią z Calsbergu. Pozwolę sobie więc użyć jego słów z listu z Irlandii, i wezwania misyjnego jakie skierował do Ruchu, słowa ta wciąż są aktualne dziś: Czekamy więc na animatorów ze znajomością języka angielskiego.”

Jeśli w Twoim sercu również pojawia się pragnienie takiej służby to zapraszamy do kontaktu: misje@oaza.pl

więcej na temat wielkiej irlandzkiej przygody Ruchu Światło-Życie

świadectwo Kasi

wezwanie Kasi z Kongregacji Odpowiedzialnych

relacja Giovanny

pierwsza Oaza Ewangelizacji w Irlandii

misyjne wieści z Irlandii

Domowy Kościół w Irlandii

Ruch Światło-Życie w Irlandii na FB